Jdi na obsah Jdi na menu
 


Foto 1.den ZDE >>> O víkendu 25. a 26. dubna se v Hradci Králové konal jubilejní 10. ročník prestižního evropského šampionátu žáků, dorostenců, juniorů, seniorů a veteránů Grand Prix Hradce Králové. Turnaje se zúčastnilo 1344 závodníků z více než 20 evropských ale i exotických světových států. Kvalitu turnaje zvedl nejenom fakt, že je zařazen do prestižní Středoevropské ligy karate, ale také účast reprezentačních výběrů Egypta, Slovenska, Maďarska, Srbska a samozřejmě i ČR. „Tento turnaj je srovnatelný s několika výjimečnými turnaji v Evropě a svou kvalitou se dá pojmout i jako měřítko výkonnosti pro případný výběr závodníků na evropské a světové šampionáty. Toho také využil reprezentační trenér p. Musil a na závěr turnaje vyhlásil nominaci závodníků na seniorské ME v Chorvatsku“ řekl na úvod trenér zúčastěného Karate klubu Ústí n. L. Miloslav Kabeš. Bilance medailí pro Karate klub Ústí nad Labem se ziskem 4 medailí (1-0-3) hovoří o dobré vizitce na mezinárodním poli a i jistou zárukou kvalitní přípravy v této soutěžní sezóně.  

První den soutěže se rozběhl kolotoč nekonečných vzájemných soubojů v disciplíně kata a jen pohledem na pavouky bylo jasné, že to nebude vůbec jednoduché. Každá kategorie byla obsazena minimálně 40 závodníky. Mezi juniorkami a ženami se opět dařilo člence širšího výběru reprezentace kata seniorů Monice Smolařová, která využila od prvního kola nabrané zkušenosti s prestižního podniku Krokoyama cup, kde minulý týden zvítězila. V ženách se jí podařilo obsadit 5. místo a mezi juniorkami získal 3. místo. „Tentokrát to neměla Monika jednoduchý. Mezi ženami nastupovala v silně obsazeném pavouku. Podařilo se jí dobrými výkony prokousat až do souboje o finále, kde jen těsně 1:2 podlehla velmi kvalitní závodnici Vašekové ze Slovenska, která se může pyšnit i medailí z ME. V repasáži se jí nepodařilo projít přes vynikající Egyptskou závodnici, ale svým neustále zlepšujícím projevem jí byla dobrou konkurencí. Mezi juniorkami bez problému porazila celkem jednoduché závodnice a těžký oříšek jí čekal v podobě Liptákové ze Slovenska. Na tu bohužel ještě nestačila stejně tak jako její reprezentační rivalka Mišková z Hodonína. Na stupni vítězů tak zlato brala Liptáková, stříbro Mišková a bronz Smolařová. Monika si, ale jistě zaslouží pochvalu nejenom za marathón 10 kata, který musela v krátkém časovém úseku předvést, ale za její stále se zlepšující bojový projev“ řekl její trenér M. Kabeš.

Mezi juniory nastupovali současně Jaroslav Hodina a Jakub Klaban a tentokrát to měli oba hodně komplikovaný. Jarda prošel vysoko a zastavil ho až o boj o medaile reprezentant Slovenska Toure. Podobná situace čekala i Klabana a tak oba dostali šanci v repasáži. Tam je čekal výborně silově a rychlostně připravený Egypťan, který jim nedal ani kapku šance a poslal oba tzv. do sprch :-) „Pro Jardu to byla obrovská zkušenost, ale protože ještě jako dorostenec má tu správnou drzost nastoupit mezi juniory, určitě tyto poznatky zúročí na dalším turnaji. Je fakt, že Jarda nastupovat mezi staršími musel díky nominačním bodům na prosincové MČR, kde už bude právoplatný junior. V prvních dvou kolech podal kvalitní výkony a prošel i přes ostříleného Saidla z Ostravy. Slovák a Egypťan jsou pro Jardu však ještě těžký oříšek a tak se tentokrát musel spokojit pouze se 4 body do nominace. Kuba hodně zlepšil samotný projev a rytmus katy a díky tomu se mu podařilo vystoupat dále než jen do prvního kola. Měl i trochu štěstí na pavouka a díky tomu si domu odvezl 8 bodů do nominace na MČR“ dodal M. Kabeš.

Trochu smůly měl v dorostencích Šimon Branda. V prvním kole narazil na silově stavěného Egypťana a i přes údiv přihlížejících bohužel Šimon prohrál.  „Z mého pohledu Šimon předvedl kvalitní katu hodnou dorostenecké výkonnosti. Egypťan se svým silovým potenciálem trochu přihrál některé techniky až v nepřiměřené dupání a jak už u našich rozhodčích bývá častým zvykem, tento druh chyby přehlédnou. V kumite si pak hravě Šimon
pohrál v prvním kole se Soudným a v druhém kole podlehl rychlému Boguszewskimu z Polska. Ten pak bohužel prohrál a Šimon už nedostal šanci v repasáži“ řekl M. Kabeš.

V seniorech se tentokrát nedařilo závodícímu trenérovi M. Kabešovi, který sice v prvním kole porazil dynamického Egypťana, ale v druhém kole podlehl nad mladým Pohankou z Písku. Ten pak neprošel do finále a pro M. Kabeše to znamenalo stop v kategorii.

V družstvech nastupovali v barvách KK Ústí nad Labem M. Kabeš, J. Hodina a L. Maule. Hned v prvním kole je, ale porazil reprezentační team B Egypta a bez jediného slitování je 3:0 vyřadil. „Nastalo pro nás dlouhé čekání, zda team Egypta B porazí team Egypta A. To se logicky nestalo a tak jsme se svěšenou hlavou na bramborovém místě přihlíželi, co předvedou Egypťané ve finále. Bylo vidět, že tady jsme museli stát doopravdy při zemi, protože team Egypt A nejenom že zvítězil s kvalitní bojovou aplikací, ale jak jsme později zjistili, na svém kontě má také medaili z ME což nás rázně uzemnilo - smích“ komentoval rozpačitou náladu v teamu M. Kabeš.

Druhý den soutěže byl určen pro žáky a na řadu tak přišel Sebastian Bytyqi a Fabiany Bytyqi. Turnaj byl v žákovských kategoriích kvalitně obsazen stejně jako v sobotu a tak bylo zřejmé, že to bude náročný den. Mezi staršími žákyněmi dosáhla výborného výsledku Fabiana Bytyqi, kdy v silně obsazeném poli získala zlato. „Fabča si potřebovala spravit chuť z neúspěchu minulý týden v Německém Koblenzi a tak všechno vsadila do maximálního bojového projevu. To jí vyšlo v každém kole a nenašla v eliminaci žádnou konkurentku. Ve finále se střetla z Litevkou Agafonovou, která obsadila na Krokoyamě stříbro. To bylo pro Fabianu velkou výzvou a katou Gojusihosho skórem rozhodčích 2:1 Litevku porazila“ komentoval situaci coach F. Bytyqi. V kumite se F. Bytyqi zastavila až o dobře připravenou závodnici Lencz z Maďarska, která jí poslala do repasáži. Zde však svou pověst kombinačně útočné závodnice zvládla dobře a domu si odvezla bronz.


Mezi mladšími žáky startoval Sebastian Bytyqi a bronzovou medailí tak ukázal svou stabilní výkonnost v letošní sezóně. „Seba v těžkém pavouku porazil všechny své domácí rivaly a v souboji o finále ho čekal Davoine z Belgie. Bohužel nad ním těsně podlehl a dostal možnost v repasáži. Tam předvedl kvalitní výkon a zaslouženě získal v kata bronz. V kumite předvedl Seba kvalitní a přesné techniky, ale to se nesešlo s výroky rozhodčích, který i čisté útoky nebodovali. Tady samozřejmě nastává situace, kdy závodník přetahuje své techniky, aby rozhodčí více přesvědčil. Díky tomu pak začínají sporné kontakty, na které Seba doplatil. Navíc jeho soupeř stálé simuloval a místo, aby od rozhodčí obdržel napomenutí, byl penalizován Seba a prohrál. Zde by se asi někteří významní funkcionáři svazu měli zamyslet nad ujasněním pravidel pro děti. Pravidla sportovního karate jsou sice stavěna na základě vzájemné bezpečnosti, ale vychovává také do budoucna kvalitní sportovce, kteří trénují bojový sport a né balet a brečení pro pavouky“ hodnotil výkony Sebastiana jeho otec a coach F. Bytyqi.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

opraveno

(Kába, 26. 4. 2009 20:49)

opraveno, on mě totiž Fabián mystifikoval, nejdřív že je to Slovenka, pak Litevka no a já to takhle zvrtal

malá chybka

(Šíma, 26. 4. 2009 19:00)

Ahoj,
chválím nádherný článek, ale i přesto musím nahlásit malinkou chybu v textu.. :)
U Fabky píšeš: "Ve finále se střetla z Litevkou Agafonovou" a potom píšeš, že: "...a katou Gojusihosho skórem rozhodčích 2:1 Slovenku porazila“.. Ale nevadí, každý se může splést.. :)

Ahoj
Šimon