Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fotogalerie ZDE >>> V sobotu 28. března se konalo v Havířově u Ostravy seniorské Mistrovství ČR v karate. Zúčastnili se ho 110 závodníků z 35 klubů České Republiky na základě postupového nominačního klíče.  Na turnaji se bojovalo nejenom o tituly mistra ČR, ale zejména o nominaci do širšího výběru reprezentace. Z té pak vzejdou konkrétní účastníci pro květnové ME v Chorvatsku. Nominaci na republikový šampionát si vybojovalo i 5 závodníků s Karate klubu Ústí nad Labem a se ziskem dvou bronzových medaili se tak zařadili mezi úspěšné české výpravy.

V dopoledním bloku se představili v bojových sestavách kata jednotlivců Monika Smolařová a Miloslav Kabeš. M.Smolařová v kategorii žen hladce prošla skórem 5:0 v prvním kole přes Vašíčkovou z Prahy. V druhém kole narazila na svojí rivalku a medailistku z letošního ME juniorů Miškovou z Hodonína. Obě děvčata předvedla velmi vyrovnané výkony a těsným skórem 3:2 Mišková vyhrála. Ta bohužel nedokázala v dalším kole porazit mistryni Evropy Novou a tím tak uzavřela Smolařové dveře do repasáže. „Tentokrát jsem na Miškovou nasadila jinou sestavu než na prosincové republice juniorů, ve které si více věřím. Snažila jsem se od začátku sestavy nasadit ostré tempo. Bohužel mě v půlce sestavy přestali poslouchat nohy a díky drobným chybám nebyla kata úplně technicky čistá“ řekla sama závodnice M.Smolařová. „Monika podala stabilní výkon. Díky její absenci na posledních trénincích, kterou zapříčinila nemoc, nestačila však doladit detaily. To se pak samozřejmě projevilo i na finálním výkonu“ dodal její trenér M. Kabeš. On sám pak nastupoval v kategorii mužů, kde obsadil za špičkou české kata čtvrté místo. „V prvním kole se mě podařilo hladce porazit Samka z Č. Lípy. V druhém kole jsem bohužel narazil na pozdějšího vítěze Tesárka. Při předvedení své oblíbené kata Gankaku jsem bohužel podlehl a odsunul se tak do repasáže. V boji o bronz jsem pak nestačil na mladého, ale velmi talentovaného Deberecenyho z Ostravy a po třetí za sebou jsem skončil na mistrovství na čtvrté pozici“ dodal závodící trenér Kabeš.

Po jednotlivcích následovala disciplína teamů, kde ústečané poprvé slavili medailové umístění. Kata team ve složení Hodina, Maule a Kabeš získali bronz a obnovili tak úspěšnou šňůru ústeckého družstva. „Od začátku jsme jeli na finále. Tréninková příprava byla z 80% směřována pouze na finálové předvedení bojové aplikace kata tzv.bunkai. Bohužel, jsme hned v prvním kole narazili na výborně připravený reprezentační team a budoucí vítěze disciplíny, který jsme si právě přáli až ve finále. Náhodný los je bohužel v této situaci neúprosný a musí se počítat i s nejhorším. Boj o bronz se už nekonal a automaticky jsme tak obsadily třetí místo“ řekl člen teamu Lukáš Maule. „Myslím, že naše premiéra byla vynikající. Samozřejmě máme na čem hodně pracovat, ale porazil nás pouze kvalitní reprezentační team, což v celkovém hodnocení není špatný výsledek“ doplnil výkon další z členů ústecké kata teamu Jaroslav Hodina.

V odpoledním bloku nastupoval za ústecké barvy v soubojích kumite Lukáš Krojidlo, kterému se podařilo získat bronz. Nejtěžší oříšek ho čekal v boji o finále, kde nastupoval proti Tučkovi z Žatce, který se může pyšnit i titulem akademického mistra světa a vicemistra prestižní světové federace WKF. V polovině zápasu však došlo k nebezpečné situaci a L. Krojidlo zůstal ležet s lehkým otřesem mozku a natrženým obočím na tatami. „Tuček nastoupil rychlým kopem mawašigeri na hlavu, ale jelikož L. Krojidlo svým pohybem neodhadl situaci tak si tzv. přišel pro ránu“ komentoval trenér Kabeš. V repasáži, která probíhala v rámci finálového bloku, L. Krojidlo zvítězil a obsadil třetí místo. „První zápas se mi povedl. Kontroval jsem soupeře pokaždé v zárodku každé akce, což mu bylo velmi nepříjemné. S Tučkem jsem bohužel díky svému respektu k němu, udělal pár začátečnických chyb, které on samozřejmě tvrdými akcemi a atakoval. To pak vedlo i k mé okamžité návštěvě doktora a dvou stehů nad okem. V souboji o třetí místo jsem se ze začátku, díky zranění, nedokázal okamžitě zkoncentrovat. Ke konci zápasu jsem však třikrát využil zaváhání soupeře a svými kontra techniky na střední pásmo jsem bodoval“ řekl k situaci sám Lukáš Krojidlo.

Na závěr soutěže byla všem zúčastněným zveřejněna nominace do širšího výběru reprezentace ČR seniorů. Výběr byl podložen na základě výkonů a výsledků všech sledovaných soutěžích, mezi které patřilo nejen Mistrovství ČR, ale i nominační turnaje a vybrané zahraniční akce. Důvěru od reprezentačního trenéra O. Musila tak dostala i ještě šestnáctiletá Monika Smolařová, která byla do širšího výběru zařazena pro disciplínu kata ženy.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář